Betelhemmet söker ny verksamhetschef

Betelhemmet söker ny verksamhetschef

Betelförsamlingen är huvudman för Stiftelsen Betelhemmets äldreboende i Jönåker. Betelhemmet söker nu en ny verksamhetschef. Här följer ett utdrag ur den platsannons som publicerats på Betelhemmets hemsida:

Stiftelsen Betelhemmet i Jönåker söker Verksamhetschef 100%

Prisbelönt äldreboende med kristen grund i hjärtat av natursköna Kiladalen i Södermanland

Betelhemmet är ett litet, lantligt beläget privat äldreboende i Jönåker som ligger 1,5 mil söder om Nyköping, mitt i natursköna Kiladalen i hjärtat av Södermanland. Hemmet grundades 1993 av Helge och Karin Lundborg utifrån deras genuina kärlek till och omtanke om äldre människor. Deras vision var att skapa ett gemytligt äldreboende med hemkänsla och värme utifrån kristna värderingar.

Nu söker vi en ny verksamhetschef som i samarbete med stiftelsen Betelhemmets styrelse samt övrig personal vill leda och fortsätta utveckla verksamheten på Betelhemmet utifrån de kristna värderingar som präglat hemmet från starten.

Läs mer på Betelhemmets hemsida. Där finns också information om hur man söker tjänsten.